Izdelujemo Elaborate gradbene fizike ter Elaborate akustike.
Projektna dokumentacija PZI mora vsebovati elaborate (študije, ocene) s področja gradbeno-fizikalnih karakteristik stavbe – toplotna in zvočna zaščita.
Izdelujemo Elaborate gradbene fizike ter Elaborate akustike.
Projektna dokumentacija PZI mora vsebovati elaborate (študije, ocene) s področja gradbeno-fizikalnih karakteristik stavbe – toplotna in zvočna zaščita.
Pravilnik o učinkoviti rabi energije v stavbah (Ur. l. RS. št. 52/10 in 61/17-GZ) določa tehnične zahteve, ki morajo biti izpolnjene za učinkovito rabo energije na področju toplotne zaščite, gretja, prezračevanja, hlajenja, klimatizacije, pripravi tople pitne vode in razsvetljave ter način izračuna projektnih energijskih karakteristik stavbe.
Zaostril je minimalne pogoje za gradnjo energijsko učinkovitejših stavb.
Pravilnik zahteva izpolnitev 25 % pokrivanja dovoljene moči za gretje in hlajenje z obnovljivimi viri energije, nadalje pa še izračun letne energije za gretje in hlajenje posamezne stavbe, izračun potrebne letne primarne energije za njeno delovanje, izračun izpusta CO2 ter končno prikaz vseh njenih energijskih kazalnikov za delovanje.
Pravilnik se sklicuje na novo sprejeto tehnično smernico za graditev
TSG-01-004:2010
Najpomembnejše zahteve PURES 2 iz leta 2010
⦁ toplotna zaščita v novogradnjah in stavbah, ki se bodo prenavljale, bo
učinkovitejša (za stanovanjske stavbe je okvirna dovoljena letna
potrebna toplota za ogrevanje na enoto ogrevane površine stavbe
25-50 kWh/m2a in dovoljen letni potreben hlad za hlajenje na enoto
hlajene površine ne presega 70 kWh/m2a)
⦁ 25 % energije moramo zagotoviti iz obnovljivih virov energije;
⦁ v ogrevalnih sistemih z vodo je max. temperatura vtoka znižana na
55 stopinj celzija;
⦁ povprečna osvetljenost stavbe in uporaba svetil sta omejeni.
Zvočno-izolativne lastnosti konstrukcije so, odvisno od kategorije objekta in namena konstrukcije, ocenjene v skladu z zahtevami Pravilnika o zaščiti pred hrupom v stavbah (Uradni list RS, št. 10/12) ter Tehnične smernice TSG-1-005:2012 Zaščita pred hrupom v stavbah.
Izračun zajema tako izolacijo oboda objekta pred zunanjim hrupom, izolacijo pred hrupom, ki se širi po zraku – pregradne in medetažne konstrukcije, kakor tudi izolacijo pred udarnim zvokom medetažnih konstrukcij. Novi pravilnik predpisuje uporabo tehnične smernice TSG-1-005 : 2012, ki je precej obširna. Izdelava elaborata zvočne zaščite (prej je bila to le Ocena zvočne izolacije) je s tem postala dokaj zahteven element načrta (PZI) arhitekture.
Potrebnost rešitev zaščite stavb pred vlago ne izhaja iz določil Pravilnika o projektni dokumentaciji, temveč iz samega Pravilnika o zaščiti stavb pred vlago (Ur.l.RS št. 29/2004) čl.17.
Kar zadeva hidro zaščito stavbe, ki je v kontekstu hidroizolacij proti terenu verjetno najbolj zahteven element gradbene fizike, (sanacije so mnogokrat neizvedljive) od leta 2004 v RS še nismo dobili novega pravilnika. Predvsem na področju ravnih streh je hidrozaščita v tesni povezavi s toplotno zaščito, posredno tudi z vprašanji parodifuzijskih aspektov izpostavljenosti konstrukcije, namembnosti površine, trajnosti celotnega sistema slojev ipd., zato je projektiranje ustrezne hidroizolacije na ravnih strehah nujno treba obdelati na osnovi tehničnih predpisov (smernic ali tujih standardov), kar pa je absolutno primarna naloga projektanta.