Energetska izkaznica je obvezna pri prodaji stavbe ali njenega posameznega dela in pri oddaji v najem za obdobje enega leta ali več. Obvezna je za prodajalca in najemodajalca.
Energetska izkaznica je obvezna pri prodaji stavbe ali njenega posameznega dela in pri oddaji v najem za obdobje enega leta ali več. Obvezna je za prodajalca in najemodajalca.
Energetska izkaznica je namenjena kupcu/najemniku nepremičnine. Podatki na izkaznici mu povedo, v kakšnem energetskem stanju je stavba (energetska učinkovitost stavbe), ki jo kupuje/najema. Prikazuje primerjalno porabo energije ter smiselne sanacije v prihodnjih letih. Tako energetska izkaznica ščiti kupca, da ne bi ta kupoval stavbe brez ustrezne informacije o njenem energetskem stanju. S primerjavo različnih stavb in njenih energetskih izkaznic lahko kupec ugotovi, katera stavba več porabi in katera stavba bo v prihodnosti potrebovala večjo energetsko sanacijo (nova fasada, okna, zamenjava kurilne naprave ipd.)
Energetska izkaznica je javna listina s podatki o energetski učinkovitosti stavbe in s priporočili za povečanje energetske učinkovitosti.
Energetsko izkaznico lahko izdelujejo neodvisni strokovnjaki (z licenco) na zahtevo stranke. Energetsko izkaznico lahko izdajajo le pooblaščene pravne osebe – izdajatelji, ki jim pooblastilo za izdajo energetske izkaznice stavbe podeli pristojni minister po izvedenem javnem natečaju.
Energetska izkaznica obstoječih stavb mora vsebovati:
⦁ kazalnike energijske učinkovitosti stavbe,
⦁ referenčne vrednosti iz zakonodaje in
⦁ priporočila za ukrepe za povečanje energijske učinkovitosti.
Zahteve glede energetske izkaznice se ne nanašajo na:
⦁ stavbe, ki so razglašene za spomenik v skladu s predpisi o varstvu kulturne dediščine, če bi izpolnjevanje zahtev za energetsko učinkovitost po predpisih o graditvi objektov nesprejemljivo spremenilo njihovo naravo ali videz;
⦁ stavbe, ki se uporabljajo za obredne namene ali verske dejavnosti;
⦁ začasne stavbe s predvidenim časom uporabe dveh let ali manj, industrijske stavbe, delavnice in nestanovanjske kmetijske stavbe;
⦁ stanovanjske stavbe, namenjene za uporabo, krajšo od štirih mesecev na leto;
⦁ samostojne stavbe ali posamezne dele stavb z uporabno tlorisno površino manjšo od 50 m2.